Statystyka w zakładach bukmacherskich
Matematyka jest bardzo ważnym narzędziem, które pomaga nam podejmować decyzję, również w zakładach bukmacherskich. Dzięki niej możemy analizować historię wyników pod względem statystyki oraz szacować prawdopodobieństwo danego zdarzenia. Istnieje jednak grupa ludzi, którzy uważają że w zakładach sportowych matematyka nie ma żadnego znaczenia i liczy się tylko wiedza i intuicja.
Rola statystyk w zakładach bukmacherskich
Nie warto jednak opierać się jednak tylko i wyłącznie na intuicji. W końcu matematyka pozwala przedstawić za pomocą liczb formę danego zespołu oraz zawodnika. Liczby nie kłamią gdyż są wiernym odzwierciedleniem formy oraz wyników danych zawodników oraz całych drużyn. Warto więc analizując spotkanie spojrzeć na liczby, a nie tylko ulegać swoim intuicjom i domysłom. Za pomocą liczb możemy określić pewne tendencje drużyn. Oprócz samych liczb warto spojrzeć także na wykresy, które jeszcze bardziej obrazowo przedstawiają formę danych drużyn.
Mimo iż przyszłości nie da się przewidzieć, to pewne prawidłowości można z liczb wywnioskować.
Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka
Dwie główne gałęzie, z których korzysta się w zakładach bukmacherskich to statystyka oraz rachunek prawdopodobieństwa. Dziedziny te są ze sobą powiązane i można powiedzieć, że jedna uzupełnia drugą. Za pomocą statystyki uzyskujemy opis pewnej serii wydarzeń, co pozwala na stworzenie pewnego podsumowania tej serii zdarzeń. Najczęściej używanym elementem statystyki jest średnia arytmetyczna. Dzięki temu możemy dowiedzieć się na przykład ile średnio dana drużyna otrzymuje kartek, ile zdobywa bramek itp. Pomoże to nam w dobrym wytypowaniu zakładu na daną drużynę.
Inna ważna miara statystyki to mediana. Jeśli mamy serię jakichś pomiarów (na przykład liczbę bramek zdobywanych przez daną drużynę) i uszeregujemy je rosnąco lub malejąco, to medianą nazywamy liczbę po której i przed którą jest taka sama liczba obserwacji. Jeśli drużyna zdobywało kolejno w spotkaniach następujące liczby bramek: 0,0,0,1,2,3,4 to medianą jest tu liczba 1. Jeśli liczba obserwacji jest parzysta to nie ma problemu, medianą będzie liczba na pozycji (n+1)/2, gdzie n to liczba obserwacji. Z kolei jeśli mamy parzystą liczbę pomiarów, to medianą będzie średnia arytmetyczna z liczb na środkowych pozycjach, czyli średnia arytmetyczna z liczb na pozycjach : n/2 i n/2+1.
Jak korzystać ze statystyk sportowych?
Choć na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że średnia arytmetyczna i mediana to to samo, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Znając medianę oraz średnią arytmetyczną możemy stwierdzić czy ta średnia jest zawyżona czy zaniżona. Średnia arytmetyczna jest bowiem wrażliwa na wartości znacznie odbiegające, czyli skrajne. Jeśli będziemy mieli serię meczy w której padną następujące ilości bramek : 0,1,2,4,7 to średnia arytmetyczna będzie wynosiła 2,8 natomiast medianą będzie 2. Jak widać ostatni wynik – 7 zdobytych bramek znacznie zawyżył końcowy wynik. Z pewnością to liczba 2 wydaje się być bardziej prawdopodobna jako średnia liczba zdobywanych bramek.
Analizując średnią, warto obok niej wyliczyć także medianę. Dzięki temu, możemy stwierdzić czy średnia nie jest zawyżona lub zaniżona przez skrajne wartości w ciągu obserwacji. Znając matematyczne fakty opisujące drużyny zdarzenia bukmacherskiego otrzymujemy dodatkową wiedzę na pozwalającą nam dobrze wytypować zwycięzce i zwiększyć tym samym prawdopodobieństwo na wybranie pieniędzy.